Natura festival Poděbrady 2015

Opožděně pár fotek z letošního Natura festivalu v Poděbradech.

TOP Víno Slovácka 2015

O víkendu jsme byli doma na Moravě. Když je příležitost, tak moc rád zavítám v blízkém okolí na nějakou akci spojenou s vínem a akce TOP Víno Slovácka 2015 v Polešovivích (program) zněla více než lákavě!

Start degustace ve 14.00 jsme nestihli a do areálu školy jsme dorazili až okolo 16. hod, kdy u vzorků byla dost tlačenice. Vzali jsme každý po vzorku a přesunuli se k amfiteátru sledovat folklorní vystoupení.

TOP Víno Slovácka 2015
TOP Víno Slovácka 2015

Vystavovatelů bylo celkem 18

 • 9 z Blatnice pod Sv. Ant.
 • 5 z Polešovic
 • 2 z Blatničky
 • 1 z Buchlovic
 • 1 z Uh. Hradiště
  • Hned z kraje se přiznám, že mě název akce trošku zmátl. Automaticky jsem očekával vína z celé Slovácké vinařské podoblasti, jenže ouha, ono je to jinak:

   Jedná se o regionální ocenění vína ve Zlínském kraji. Přihlásit se mohou vinaři Zlínského kraje a přilehlých obcí Blatnice pod Sv. Antonínkem a Blatnička.

   I tak bylo ale vzorků přihlášených do soutěže dle mého žalostně málo (72 vzorků od 18 vystavovatelů). Stihnul jsem ochutnat Cuvéé Stará Hora od Václava Cíchy – jednoznačně jeden z nejlepších vzorků, co jsem v Polešovicích pil. Jak mám moc rád Blatnický Roháč, tak vzorek od Vinařství Jan Cícha byl nějaký unavený, bez chuti a bez zápachu. S Chardonnay od Vinařství M. Janás jsme si taky do oka nepadnuli. A tak bych mohl pokračovat. Zatímco jsme se věnovali sledování folkloru, tak ostatní návštěvníci dopili bílé vzorky. Když člověk za 100 Kč dostane katalog, „pytlík“ na sklenku a možnost neomezené konzumace vzorků, tak se vlastně divím, že ty vzorky vydržely do 16. hod. Pochválit musím z červených ještě Zweigeltrebe, opět od ing. Václav Cícha z Blatnice.

   V areálu byl taky samostatný stánek, označený jako „BIO VÍNO“, kde byly k ochutnání vzorky od Templářských sklepů, Vinařství Veverka a Bisenc Bzenec. V katalogu pak byli tito tři vystavovatelé pod kolonkou „Prezentace vín vyrobených z ekologicky pěstovaných hroznů“.

   Z regionálních produktů jsme pak u regionálně se tvářících stánků nakoupili Parenicu (Prodávající na obalu uveden „ALIMPEX FOOD a.s., Praha – Kyje“, výrobce NET MILK a.s.) a Minigoudu (výrobce KROMILK a.s. z Kroměříže).

   Od 17hod byl možný přesun do vinařské uličky, kde bylo otevřených 9 sklepů, kde sa dalo dál koštovat a bavit se u cimbálových muzik. A tam to bylo fajné. Já si v dobrém rozmaru koupil od Vaďury Veltlín, ročník 2012… abych záhy zjistil, že je z hroznů ze Slovenska. Což nemusí být nutně špatně. Nicméně na vinařské akci, uprostředka vinařské dědiny mě to přeci jen trošku zamrzelo.

   Vinařství Vaďura : Veltlínské zelené 2012
   Vinařství Vaďura : Veltlínské zelené 2012
   Vinařství Vaďura : Veltlínské zelené 2012
   Vinařství Vaďura : Veltlínské zelené 2012
   Nabídka polešovických malovinařů
   Nabídka polešovických malovinařů
   Neznámá CM u sklepa
   Neznámá CM u sklepa
   CM Kunovjan
   CM Kunovjan
   Vinařská ulička, Polešovice
   Vinařská ulička, Polešovice

   Všeho všudy pocity rozporuplné. Prezentace Slovácka špatná, vína průměrná, zachraňovala to vinařská ulička, kde to u muziky pěkně žilo.