Neff – TMA

Takže Stolek s citróny dočten. Jak bych to tak slovy vyjádřil… jakože dobré, ale úplně se nenaplnila má očekávání. Z mého pohledu kvalita jednotlivých povídek kolísavá. Některé přímo hltáte a vtáhnou do děje, jinde linka příběhu lehce klopýtá a vleče se. Ale takové to asi bude i s partnerskými vztahy, stářím a blížící se smrtí. Shrnuto a podtrženo se to čte dobře a tato poměrně útlá kniha inspiruje k zamyšlení. Ten „vtip a vhled do duše člověka“ zmiňovaný v recenzích je spíš ironické rýpnutí do těch lidských tužeb. No a po dočtení jsem se vrhnul na dlouho odkládanou knihu od Ondřeje Neffa – Tma.

Pokračování textu Neff – TMA

Vzpomínka ze Sardinie: Torbato Brut Cuvée 161 Terre Bianche, Sella & Mosca

Z loňské cesty na Sardinii jsme si samozřejmě přivezly nějaké ty lahve vína. O co více je to komplikované při letecké přepravě, o to lépe pak doma chutnají. Do kufrů jsme nacpali 9 lahví a na letišti koupili další dvě…

Pokračování textu Vzpomínka ze Sardinie: Torbato Brut Cuvée 161 Terre Bianche, Sella & Mosca

Místnost a Stolek s citróny

Vzhledem k tomu, že patřím k pravidelným čtenářům Nového Prostoru, využil jsem jejich literární doporučení, jako nápovědu pro Ježíška při sepisování objednávky pod stromeček. Po brutálním znehodnocení balícího papíru, které následovalo po odhalení dvou balíčků tvaru knihy, na svět vykoukly dvě knihy. Teda ono jich ve finále bylo víc, ale o tom zase až příště.

Pokračování textu Místnost a Stolek s citróny

Toskánsko, část třetí

Siena, Itálie
Siena, Itálie

6.9. dopoledne jsem opět vyrazili do Sieny, prošli se, dali si zmrzlinu (zkuste určitě tu s panna cottou) a poměrně brzo odjeli, protože město se zaplnilo autobusy s důchodci. Projeli jsme krásnou krajinu a sebevražedné silničky v Chianti a zamířili do Florencie. Opět jsme využili služeb Airbnb a ubytovali se kousek od centra. Pěšky jsme to měli cca. 10 min k hranicím historického centra, takže jsme auto odstavili na parkovišti a chodili pěšky. První prohlídku Florencie jsme absolvovali v podvečer. Nerad bych, aby to vyznělo příliš rouhačsky, ale ve srovnání s relativně ospalou Sienou, Pienzou, Volterrou atd. prostě první dojem nebyl úplně oslnivý. Florencie je prostě velké město se vším, co k tomu patří. Víc jsme si všímali i těch nových částí města, velkoměstské šedi a špíny. Samozřejmě to následně vynahradí historické centrum, ale to je zase plné turistů :-) Každopádně jsme se moc dobře najedli a hezky prošli. Santa Maria del Fiore je prostě neskutečně monumentální. Na místním tržišti před kostelem Santa Maria Novella, kde zrovna končil trh se nám podařilo koupit 3 vína po 3 eurech (rosé bylo skvělé!) a ty jsem sebou tahal po zbytek večerní procházky. Nemohli jsme minout slavný most Ponte Vecchio.

Santa Maria del Fiore
Santa Maria del Fiore
Ponte Vecchio
Ponte Vecchio, Florencie

 

 

 

 

 

 

Pokračování textu Toskánsko, část třetí

Vypito na fotkách

Dneska opravdu velký mišmaš:

  • 2 vína z ochutnávkového balíčku Chardonnay od vinovyhodne.cz. Z celého balíčku spíše rozporuplné pocity. Zástupci z Kalifornie a Nového Zélandu byli vrcholem večera a rozhodně bych je vzal na návštěvu k někomu, kdo vínu až tak neholduje. Prostě víno, co se bude líbit všem. Takové trošku voňavky, ale zároveň velmi fajn. Na rozdíl od zástupce z Francie.
  • Pinot Blanc je z nákupu přímo od Oty Ševčíka a je to opravdu parádní víno. Nemám slov. Chtěl bych toho víc.
  • Veltlínské zelené pořízeno ve vinotéce U Lachtana za příjemný peníz. Hezké víno.
  • Beaujolais z bedýnky od pana Skleničky. Tady jsem se asi minul chutěma, z bedýnky jsem moc nadšen nebyl. Ale což, zkusit se má všechno :-)
  • Rulanda šedá od Milana Nestarce tuším taky koupena U Lachtana. Tentokrát mě při pití tolik neoslovila. Když jsme ju pili ve sklepě ve Velkých Bílovicích, tak to byl jiný zážitek.
  • Solare koupeno přímo v Toskánsku na loňské cestě. Toto víno mám hodně spojené se zážitky, ale projev Vermentina se mi líbí.
  • A taktéž Rulanda šedá z Litoměřic zakoupena na nedávném výletě. Vyhozených 129Kč. Nic tak kyselého jsem snad ještě nepil.