TOP Víno Slovácka 2015

O víkendu jsme byli doma na Moravě. Když je příležitost, tak moc rád zavítám v blízkém okolí na nějakou akci spojenou s vínem a akce TOP Víno Slovácka 2015 v Polešovivích (program) zněla více než lákavě!

Start degustace ve 14.00 jsme nestihli a do areálu školy jsme dorazili až okolo 16. hod, kdy u vzorků byla dost tlačenice. Vzali jsme každý po vzorku a přesunuli se k amfiteátru sledovat folklorní vystoupení.

TOP Víno Slovácka 2015
TOP Víno Slovácka 2015

Vystavovatelů bylo celkem 18

 • 9 z Blatnice pod Sv. Ant.
 • 5 z Polešovic
 • 2 z Blatničky
 • 1 z Buchlovic
 • 1 z Uh. Hradiště
  • Hned z kraje se přiznám, že mě název akce trošku zmátl. Automaticky jsem očekával vína z celé Slovácké vinařské podoblasti, jenže ouha, ono je to jinak:

   Jedná se o regionální ocenění vína ve Zlínském kraji. Přihlásit se mohou vinaři Zlínského kraje a přilehlých obcí Blatnice pod Sv. Antonínkem a Blatnička.

   I tak bylo ale vzorků přihlášených do soutěže dle mého žalostně málo (72 vzorků od 18 vystavovatelů). Stihnul jsem ochutnat Cuvéé Stará Hora od Václava Cíchy – jednoznačně jeden z nejlepších vzorků, co jsem v Polešovicích pil. Jak mám moc rád Blatnický Roháč, tak vzorek od Vinařství Jan Cícha byl nějaký unavený, bez chuti a bez zápachu. S Chardonnay od Vinařství M. Janás jsme si taky do oka nepadnuli. A tak bych mohl pokračovat. Zatímco jsme se věnovali sledování folkloru, tak ostatní návštěvníci dopili bílé vzorky. Když člověk za 100 Kč dostane katalog, „pytlík“ na sklenku a možnost neomezené konzumace vzorků, tak se vlastně divím, že ty vzorky vydržely do 16. hod. Pochválit musím z červených ještě Zweigeltrebe, opět od ing. Václav Cícha z Blatnice.

   V areálu byl taky samostatný stánek, označený jako „BIO VÍNO“, kde byly k ochutnání vzorky od Templářských sklepů, Vinařství Veverka a Bisenc Bzenec. V katalogu pak byli tito tři vystavovatelé pod kolonkou „Prezentace vín vyrobených z ekologicky pěstovaných hroznů“.

   Z regionálních produktů jsme pak u regionálně se tvářících stánků nakoupili Parenicu (Prodávající na obalu uveden „ALIMPEX FOOD a.s., Praha – Kyje“, výrobce NET MILK a.s.) a Minigoudu (výrobce KROMILK a.s. z Kroměříže).

   Od 17hod byl možný přesun do vinařské uličky, kde bylo otevřených 9 sklepů, kde sa dalo dál koštovat a bavit se u cimbálových muzik. A tam to bylo fajné. Já si v dobrém rozmaru koupil od Vaďury Veltlín, ročník 2012… abych záhy zjistil, že je z hroznů ze Slovenska. Což nemusí být nutně špatně. Nicméně na vinařské akci, uprostředka vinařské dědiny mě to přeci jen trošku zamrzelo.

   Vinařství Vaďura : Veltlínské zelené 2012
   Vinařství Vaďura : Veltlínské zelené 2012
   Vinařství Vaďura : Veltlínské zelené 2012
   Vinařství Vaďura : Veltlínské zelené 2012
   Nabídka polešovických malovinařů
   Nabídka polešovických malovinařů
   Neznámá CM u sklepa
   Neznámá CM u sklepa
   CM Kunovjan
   CM Kunovjan
   Vinařská ulička, Polešovice
   Vinařská ulička, Polešovice

   Všeho všudy pocity rozporuplné. Prezentace Slovácka špatná, vína průměrná, zachraňovala to vinařská ulička, kde to u muziky pěkně žilo.

Kázání o kávě

Na kazatelnu s ním! A samopal do ruky, pro přesvědčování nechápavých…

Americká vs. italská kávová kultura (ČR), Michal Křížka @ Coffeefest Slovakia 2015 from Standart Magazine on Vimeo.

Přesahy do různých dalších oblastí, mezinárodní rozhled…
Amen. A samozřejmě to platí u spousty dalších pochutin, potravin, tekutin, alkoholů…

Natura festival Poděbrady
Natura festival Poděbrady

Jarní cuveé 2015

Každou chvilku se objeví článek o tom, jak je víno zdravé. Brání infarktům, udržuje játra v kondici apod. Tak se toho samozřejmě snažíme doma držet.

Osička je taková naše klasika. Výborné vína. U Tramínu z roku 2008 sem si nebyl úplně jistý, jestli je od Osičků, ale kde jinde bych k té lahvi přišel?
Pinot noir 2013 of Krause. Překvapení měsíce. Jak sem se k červeným pořádně ještě nepropil, tak tomuto jsem bezmezně propadl. Skvělé víno.
Rýňák z Mělníka byl moc dobrý, ale na mou drahou polovičku měl až moc patrnou kyselinku.
To samé Sylván z Bohemia Canopus, kyselinka jak sviňa. Víno bylo náhodně zakoupeno z vinotéky ve Vysočanech.
Roséčko dovezené z Itáli, Tenuta Canale – Gran Rosé 2013, jsem po dopití téměř oplakal. Proč jsme přivezli jen jednu lahev? Ve vychlazeném stavu úžasné chlastací letní vínko. Navíc stálo tuším jen 3,5€.
Grefty 2013 od Oty Ševčíka dobré, ale stejně nemá na ročník 2011 nebo 2012. Bohužel, si nevzpomenu, který jsme doma měli a fotku dohledat nemůžu.
Rýňák od Robka je u nás poslední dobou otevřený skoro furt.
Veltlín ze Znovínu nebyl špatný.
Divý Ryšák od Stávka je úžasný.

Toskánsko, část druhá

Toskánsko je pamětihodnostmi opravdu přeplněné. Člověk o památky zařazené mezi světové kulturní dědictví UNESCO přímo zakopává. 5.9. jsme vyrazili na jih, směr Val d’Orcia, což je ta oblast, kterou všichni znají z obrazů a fotografií. Prostě Val d’Orcia = Toskánsko. Minimálně co se týče obrazové dokumentace. Naším prvním cílem bylo městečko Pienza, které je (stejně jako celá oblast Val d’Orcia) zařazeno mezi světové dědictví UNESCO.

Pienza je samozřejmě nádherné místo. Podařilo se nám zaparkovat na malém parkovišti, které bylo na tržnici a bylo dost přeplněné, ale vmáčkli jsme se vedle jednoho obytného vozu. Cappuccino v místní kavárničce bylo sice opět spíše hořkého typu, ale opravdu chutné. A taky měli wi-fi, takže jsme se spojili se světem.

Pienza
Pienza
Pienza
Pienza
Pienza
Pienza
Pienza: Místní Eva a Vašek?
Pienza: Místní Eva a Vašek?
Pienza
Pienza
Val d'Orcia
Val d’Orcia
Val d'Orcia, prašné silnice
Val d’Orcia, prašné silnice
Bagno Vignoni
Bagno Vignoni
Bagno Vignoni
Bagno Vignoni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Při cestách po Toskánsku, a obzvlášť v oblasti Val d’Orcia, jsem si občas říkal, jestli si z nás navigace nedělá srandu. Cesty byly velmi často typu „polňačka“, neskutečně prašné, hrbolaté a úzké. Takže cesta do další destinace, Bagno Vignoni, byla dost zábavná. Vesnička Bagno Vignoni je miniaturních rozměrů a hlavní atrakcí je termální bazén z 16. století, který tvoří náměstí. Bohužel se v něm už koupat nedá, a pokud člověk touží po termální koupeli, je nutné využít služeb některého z hotelů v okolí. Využili jsme opuštěnosti vesničky (žádné návaly turistů!) a dali si v restauraci výborný oběd.

A protože jsme si nemohli užít termálů v Bagno Vignoni, vyrazili jsme do přírodních lázní Bagni San Filippo. Představte si normální potok uprostřed lesíka, do kterého prostě z boku přitéká termální pramen. V potoce jsou uměle vytvořená jezírka, do některých pak přitéká termální voda ještě samostatně z boku. Takže celý potok je pod termálním přítokem teplý a některé bazénky pak ještě teplejší, ba přímo horké. Chodí sem spíše místní a pak zvědaví turisti. Není tu zázemí na přeslékání apod.

Bagni San Filippo
Bagni San Filippo
Bagni San Filippo
Bagni San Filippo
Bagni San Filippo
Bagni San Filippo
Bagni San Filippo
Bagni San Filippo
Bagni San Filippo
Bagni San Filippo
Bagni San Filippo
Bagni San Filippo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Protože jsme toho neměli málo, tak jsme po relaxu v termálním potoku vyrazili ještě do benediktýnského kláštera Abbazia di Sant’Antimo a Montalcina. Klášter leží poměrně nedaleko od Montalcina, cca. 10 km a rozhodně stojí za vidění. Má nádhernou architekturu a vzhledem k tomu, v jak krásné je krajině, má úplně magickou atmosféru.

To v Montalcinu, které je slavné především kvůli vínu Brunello di Montalcino, to bylo jiné kafe. Lonely Planet nás zavedl na místo, kde se parkovat opravdu nedalo, ale nakonec jsme zaparkovali bez problémů hned pod městem. Tradičně jsme po krátké obhlídce skončili u kafe v rozkošné kavárničce, udělali pár fotek, omrknuli místní vinotéky a jelikož se začalo podezřele smrákat, tak jsme ve zrychleném tempu proběhli zbytek města. Potřebovali jsme taky trochu nakoupit, takže jsme využili služeb místního COOPu. Během nákupu se ale spustil nehorázný slejvák, který neustal ani po 15 minutách čekání. Takže jsem se chrabře rozhodl zaběhnout pro auto a pro svou drahou polovinu přijet. Cestou jsem solidně zmoknul, autem vyzvedl mou milou a za chvilku přestalo pršet, jak už to tak bývá.

Abbazia di Sant'Antimo
Abbazia di Sant’Antimo
Abbazia di Sant'Antimo
Abbazia di Sant’Antimo
Abbazia di Sant'Antimo
Abbazia di Sant’Antimo
Abbazia di Sant'Antimo
Abbazia di Sant’Antimo
Montalcino
Montalcino
Montalcino
Montalcino
Montalcino
Montalcino