A je po shromáždění

Tak jsem se byl shromáždit kvůli jednotnému vizuálnímu stylu. V aule Filozofické fakulty se sešlo poměrně dost lidí. Většina z nich byla ovšem spíše dosti zainteresovaná a informovaná – což není ideální vzorek akademické obce.

Můj dojem ze shromáždění? Rozpačitý.

Před aulou byly na stole pohozené odznáčky s novým logem – jestli to měla být propagace nového vizuálního stylu, tak nevím. Krátce pohovořil pan rektor Dvořák a prorektor Dürr, pak promluvila autorka vítezného návrhu. Paní Marešová ve mně rozhodně dobrý dojem nezanechala. Nad starou prezentací se snažila prezentovat svou práci. Co ji inspirovalo a bla, bla. Troufám si tvrdit, že většina přítomných už její prezentaci viděla v PDFku. Nebyl to šťastný tah. Respektive, když už si nenachystala nic speciálně pro akademickou obec, tak to mohla dohnat prezentačními dovednostmi. Nepovedlo se. Svou řeč založila částečně na obhajobě svého návrhu a na kritice a výtkách směrem k univerzitě.

Ano, univerzita nemá jednotný vizuální styl. Nějaký manuál existuje, ale nikdo ho nedodržuje. Paní Marešová na tom částečně postavila svou obhajobu. Negativní přístup. Fuj. Vzhledem k tomu, že se píšou petice a dost lidí si myslí, že současný znak/logo postačuje se mohla spíše zaměřit na to, aby ukázala v čem nám nové logo prospěje. Z její strany mi to přišlo jako „cokoliv je lepší, než současný stav“.

Situaci zachraňoval svou řečí profesor Daniel, který mluvil moc hezky. Sice to vzal kapku ze široka, ale tak by mělo vypadat vystoupení před akademickou obcí.

Prostor pro dotazy a diskusi zahájil iniciátor petice proti novému logu, doktor Jan Schneider. Ta část jeho vystoupení, kterou jsem měl možnost vidět neměla žádnou úroveň. Dostala mě prezentace log z internetu. Vytvořená v MS Wordu a přinesená na CD.

Pak jsem se musel poroučet. Doufám, že olomoucký švihák publikuje své postřehy.

PS: Nejsem odborník, ale exituje nějaký rozdíl mezi pojmy „logo“ a „znak„?

2 odpovědi na “A je po shromáždění”

  1. tak, byl ses shromazdit… nicmene v clanku mi chybi nektere podstatne informace, zejmena pak informace.

    to kdo zanechal jaky dojem je naprosto podruzne, spis by me zajimaly argumenty pro, potazmo proti. dle meho novy styl neni z nejlepsich, ale taky neni uplne spatny. nicmene, s postojem „cokoliv je lepší, než současný stav“. ja sam jsem nasel hned nekolik variant cernobileho znaku, protoze kazdy si dela vsechno po svem…

  2. A co bys chtěl slyšet? Pro mě (a podle mě) žádné pádné argumenty nezazněly. Zaznělo něco o tom, že o redesignu se mluví už od počátku 90. let, teď se k tomu konečně našlo dost odvahy, autorka shrnula, co bylo její inspirací pro nové logo a kam všude jde umístit a následovala sonda prof. Daniela o tom, co všechno se v novém logu skrývá (významů má fakt asi milion). Pak jsem se pomalu musel poroučet…

    Já osobně jsem žádné INFORMACE neslyšel. Jak se prosadit v silně konkurenčním prostředí, potřeba vizuální identity… restrukturalizace lehce upadající univerzity.

    PS: Často rozhodují spíše dojmy než relevantní informace

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..