Čína, závěr

Návrat do Pekingu je jako návrat do Evropy. Na ulicích naprosto běžně potkáte cizince. Metro je anglicky značené. Ulice jsou čistější. Všechno je tak nějak západnější.

Spal jsem ve stejném hostelu jak posledně. Má fajn polohu, kousek od centra města a blízko vyhlášené barové uličky. Tam jsme se taky hned v pátek šli podívat. Nemohl jsem odolat a ochutnal jsem turistické lákadlo – škorpiony a larvy bource morušového:

skorpioni
skorpioni

bourec morusovy
bourec morusovy

Škorpioni jsou v pohodě. Nemají chuť, takže je osmaží a posolí a pak chutnají jak brambůrky. Larva bource je ale hnus. Moučná nahořklá chuť. Musel jsem se fakt přemáhat abych to snědl. A pak opět bary a hospůdky. Další den jsme si udělali picnic v parku a mkrli na Chrám nebes:

Chram nebes
Chram nebes

V neděli jsme vyrazili na zeď. Ráno začalo kapku nepříjemně, když mě taxikář zavezl na špatné nádraží – i přes to, že jsem měl adresu napsanou ve znacích. Pak jsem se snažil chytit na nádraží další taxi a byl jsem odchycen borcem, co uměl anglicky a už mě táhnul k autu. Auto nebylo označené jako taxi a nemělo taxametr. Snažil se mě přemluvit, že mě za 120¥ odveze. Ale nebyl jsem trouba. Jízda standardním pekingským taxi mě pak vyšla na 37¥. Takže jezdit označenýma taxíkama se vyplatí 🙂 Pak jsme jeli na nejbližší úsek zdi. Zeď je pěkná, ale je to prostě jen zeď:

Velka cinska zed
Velka cinska zed

Navíc byla mlha a lehce pod mrakem. Chvilku i pršelo. Prostě nic moc. Vzdálenější úseky zdi jsou míň nacpané turistama a poetičtější. Nehledě na nehoráznou řadu lidí čekajících na zpáteční bus. Nechali jsme se nalákat nějakou ženskou na jízdu taxíkem za velmi přiměřenou cenu. Vyklubal se z toho mikrobus původně pro 6, kde nás jelo 9. Naprosté jatka.

V pondělí jsem se byl podívat do Zakázaného města a na náměstí Tiananmen:

Zakazane mesto
Zakazane mesto

Oboje je obrovské. Náměstí nebeského klidu bylo lehkým zklamáním. Čekal jsem zvláštní atmosféru, ale je to prostě normální (obrovské) náměstí. Pak jsem ještě stihnul olympijské stadiony, proslavené Ptačí hnízdo:

Ptaci hnizdo
Ptaci hnizdo

Osvetleni - ptaci hnizdo
Osvetleni - ptaci hnizdo

Pak nakoupit na Silk market suvenýry domů, na fantastickou pekingskou kachnu s ex-spolužákem z výšky, na pivo, pokec, vyspat se… a další deštivé ráno už na letadlo a zpátky do srdce Evropy.

Číňani jsou moc milí lidé. Taxikář, který mě vezl na letiště mě nabídnul žvýkačku. V Xianu nám nějaká mladá paní (slečna?) nejen poradila správný autobus, ale i zaplatila lístky. Když je čínským mužům horko, tak si vyhrnou tričko a větrají pupek. Na ulici potkáte lidi v pyžamu, nosí ho, protože je pohodlné. Prodávají se dokonce speciální pyžama na ven.

Ještě se vrátím.

Díky Milane a Lucko, že jste se o mě tak pěkně starali 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..