Degustace: Úchvatné Toskánsko

Toskánský výběr

Ve čtvrtek 9.2. dělal Mikuláš Duda (aka Podkorkem) z firmy Vinodoc degustaci vín z Toskánska. Itálii mám rád, v Toskánsku jsem jednou byl, takže to byla jasná volba. Samozřejmě jsem si taky chtěl rozšířit znalosti a přechutnat něco ze sortimentu Vinodoc.

10 vzorků naceněno férově těsně pod 400Kč. Velká degustační místnost na Pankráci, sešlo se odhadem cca. 25 lidí.

Bílých vín v Toskánsku moc nenajdete, nicméně 2 vzorky se na degustační list dostaly a z nich byl můj jednoznačný favorit zahajovací Vernaccia di San Gimignano „Le Grillaie“ DOCG 2014, Melini. Zhmotnění slunné bezstarostné dovolené na Apeninském poloostrově. Nic extrémně složitého, lehké/střední tělo, svěží, chlastací. Dokonce jsem v barvě rozeznal zelenavé odlesky, které jsou pro tuto odrůdu typické.

Červené vzorky nabídly srovnání vždy dvou vín. Z Chianti mi víc sedlo Chianti Classico DOCG 2013, Castello di Monsanto. Ze Supertoskánců mne oslovilo víno Bolgheri Rosso „Varvara“ DOC 2013, Castello di Bolgheri s nádhernou vysokou barvou a delikátní kombinací šťavnaté ovocitosti a sladkosti.

Ze dvou Vino Nobile di Montepulciano u mně vyhrál vzorek od vinařství Bindella: Vino Nobile di Montepulciano „I Quadri“ DOCG 2012. Jemné, svěží, elegantní.

Mikuláš Duda v akci

Poslední dvojicí byly vína z apelace Brunello di Montalcino. Oba vzorky byly moc fajn, ale o kousek lepší bylo Brunello di Montalcino „Pelagrilli“ DOCG 2011, od Siro Pacenti. Určitě by mu prospěl ještě nějaký ten rok zrání, ale v pohodě pitelné už teď a vykazuje známky fajn nazrálosti s dochutí lehce evokující tabák.

Shrnuto a podtrženo, krásný průřez Toskánskem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..