Fitna: nizozemský antiislámský film

Nizozemský poslanec (pravičák, populista) Geert Wilders avizoval svůj protiislámský film už dávno před jeho vznikem. Kolem 15ti minutového snímku se strhnul neuvěřitelný humbuk. Film chtěla na svém webu zveřejnit česká neonacistická nacionalistická Národní strana a přiživit se tak na jeho mediální popularitě.

Wilders prohlásil Korán za Mein Kampf a chtěl, aby byl v Nizozemí zakázán. Wilders je předsedou Strany pro svobodu (Partij van de vrijheid), která získala ve volbách 9 křesel (ze 150ti) především díky své silně protiimigrantské politice.

Nizozemí zažívá poslední dobou krušné časy. Zavražděn byl Pim Fortuyn a Theo van Gogh. Smrt Thea van Gogha zapříčinl (mimo jiné) následující snímek Submission:

Případně ke shlédnutí i jinde.

Napsal jsem mimo jiné, protože T. v. Gogh islám kritizoval nejen ve filmu, ale i ve sloupcích, článcích a knihách. Provokoval velmi rád a nejen islamisty, které označoval za geitenneukers (goat-fuckers, kozomrdače) Překročil hranici svobody slova nebo ne?

Film Geerta Wilderse natolik radikálně nový není. Posuďte sami:

Splácal několik reportáží, záběrů, fotek + verše z Koránu. Rozhodně to za ten humbuk nestálo. Tohle bych ve Windows Movie Makeru zvládnul i já. Je to jen populistické plácání.

Na druhou stranu doporučuju k četbě fundované články, knihy o islámu a postupné islamizaci Evropy. I někteří odborníci varují. Možná se v Evropě zadávíme multikulturalismem.

Update:
LiveLeak.com byl donucen video stáhnout se svého serveru.

Nicméně Fitna je ke shlédnutí tady, tady nebo na Rapidshare. Na webu Pravda o islámu je i s českýma titulkama.

[rating:1/10]

12 odpovědí na “Fitna: nizozemský antiislámský film”

 1. Islamizacia Europy znamena začiatok konca demokracie a slobody,islam je naboženstvo ktore netoleruje ine vierovyznania a slobodu nazoru,naboženske vraždy a fanatizmus varuju a to by si mali uvedomit aj najvätši liberali

 2. Po vsech premitanich o tom jestli k nim nejsme netolerantni a jestli je tim neurazime jsem dosel k nazoru ze by vam nikdo s kalachem a v teplakach nemel rikat co mate delat a ze vam urizne hlavu.
  Takze pokud uz to zaslo takhle daleko jsem pro boj proti islamu, proti potlaceni jakychkoliv extremistickych nalad.

 3. Ten film je prázdný a o ničem novém, to je fakt, ale osoba, která ho publikovala a podepsala se pod něj tomu dává ten provokativní nádech se vším všudy.

 4. Obávám se, že odkaz na homepage tvého blogu bude muset stačit. Linků na Fitna tady mám dost, tak nevidím důvod proč odkazovat na tvůj článek.

 5. Mimoto ani ten film nejede, protoze ho LiveLeak stahnul. Clanek o nicem (a ted i naprosto k nicemu).

 6. Autor splácal několik odkazů a vytvořil článek. Přestože na konci uznává, že se v Evropě možná zadávíme multikulturalismem a že i „někteří odborníci varují“, neváhá nazvat člověka, který takto riskuje svůj život, populistou. A ke kritice díla bych si dovolil jeden citát: „There is a difference between knowing the path and walking the path.“

 7. Wilders samozrejme nedal dohromady nc svetoborneho. Vzhledem ke sve situaci ani dohromady dat nemohl. Co udelal a co je nove:

  a) dal polopaticky dohromady priciny a nasledky
  b) medialnim cirkusem pritahl pozornost mnoha apatickych a nevedoucich lidi.

  A to se pocita. Protoze s multikulturalismem nam jde o budoucnost. A cas je to co nam chybi.

 8. 2 Kalmir: Relativně zajímavý článek, nicméně je to jen jeden z názorů. A kdo má chaos v mysli, hmm?

  2 Karl: A jak se nazývá člověk, který říká ostatním to, co chtějí slyšet?

  2 Lugundum: Ale vzhledem ke své situaci mohl dělat co chtěl. Čekalo se od něj opravdu mnohme, mnohem víc. Na tom není nic nového, že dal dohromady příčiny a následky. To co ve filmu říká, bylo řečeno už mnohokrát. Jen tomu dodal formu filmu a okořenil to mediálním zájmem o svou osobu a tehdy vznikající film. Nasliboval toho příliš, proto ta mediální senzace. Čas nám (v ČR) nevchybí, ale v Nizozemí, Francii, Británii apod. je to horší.

 9. 2 admin: Nechápu tvou otázku, resp. to jak je cílena. Ale pokud bych ji měl brát bez skrytých konotací, tak odpovídám: Wilders (jak psáno je v titulku). Proč si to myslím? Protože obviňuje islám (aniž by si sám zodpověděl, co to je islám) z teroristických útoků, vražd homosexuálů, žen a dětí (?!). A k tomu se rochní v mediální pozornosti. Z mého pohledu je prostě chaotik.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..