Hodinky: HAMILTON Khaki Field Auto

Hamilton Khaki Field Auto
Hamilton Khaki Field Auto
Rok se s rokem sešel a pak s dalším a já dorostl do věku, kdy jsem si říkal, že bych se měl něčím odměnit. Moje švýcarské MONDAINE Classic Quartz sice rozhodně nebyly za zenitem, ale začal jsem pociťovat touhu po opravdových hodinkách. Tedy hodinkách s mechanickým strojkem.

Už s výběrem hodinek Mondaine jsem předběhl dobu. Apple se jal kopírovat jejich design až v roce 2012, zatímco já si je kupoval právě kvůli designu už v roce 2009 v Zurichu. Pravé „švýcary“, neokoukané, jednoduchý elegantní design, který uvidíte na všech švýcarských nádražích.

Nedávno měl obdobné jubileum kamarád, který si taky pořídil Hodinky. Opravdový chlap musí mít opravdové hodinky. Petr koupil hodinky z Chronoshop. Tam jsem hodně dlouhou dobu brouzdal e-shopem aj já, ale pořád mě tam nic neoslovilo natolik, abych z nich padl na zadek. Pak mě zaujaly Certina DS 1, ale když jsem je šel omrknout na živo, tak jsme si do oka nepadnuli. Což je zásadní problém při vybírání na webu a už se mi to stalo jednou. Než jsem si koupil Mondaine, tak jsem byl zamilovaný do jednoho modelu Festina, který na webu vypadal krásně. Decentně sportovně-luxusně. Nicméně na vlastní oči to byl model působící dost lacině, plastově.

Nechtěl jsem za hodinky utratit příliš, ale chtěl jsem určitý standard. Začal jsem teda pátrat. V Německu a Švýcarsku existuje dost menších výrobců, kteří produkují pěkné hodinky v cenách stovek eur. Jednu dobu byly favoritem hodinky Büren, ale nejsou nikde k vidění. Fungují čistě jako e-shop. Samozřejmě je tam možnost vrácení hodinek, pokud se Vám nebudou líbit, ale nějak se mi do toho nechtělo. Tak jsem brouzdal po webu a hezký seznam německých a švýcarských výrobců je samozřejmě na Wikipedii. Poměrně obsáhlý seznam německých výrobců je na weu ozimek.de. Ten jsem využíval jako rozcestník při pátrání po tom pravém modelu.

Pak jsem někde narazil na značku Hamilton a její model Jazzmaster. U nás značku Hamilton zastupuje Carollinum a mám pocit, že to je jejich nejlevnější značka 🙂 Byl jsem se u nich podívat, ale neměli tento model v mojí barvě (černá). Tak mi paní prodavačka model objednala ze skladu a šel jsem se podívat o pár dní pozděj. To jsme se sice s paní minuli, nicméně se mně ujal pan prodavač, který mi model Jazzmaster donesl ukázat v černé, tak jak jsem chtěl. Pán měl o značce dobrý přehled a navrhl, ať se podívám ještě na jejich jiné modely. Pověděl něco o historii a v jakých filmech se objevily (nosil je Elvis a zahráli si v Zachraňte vojína Ryana). Nemám rád komplikované hodinky, takže jsem nečekal, že mne kromě jednoduchosti modelu Jazzmaster zaujme i něco jiného, ale opak byl pravdou. Přiznám se, že bych si těchto hodinek v katalogu nebo na webu ani nevšimnul kvůli divné barvě „old paper“. Ale jak jim to slušelo. Vypadají dost prakticky na každodenní nošení, ale neudělají ostudu ani v ke košuli, potažmo obleku. Šikovný pan prodavač zaseknul háček a rybička se chytila. Byl jsem celkem překvapený, že sem se takhle nechal chytit, ale hodinky mně fakt zaujaly a přítelkyně byla taky nadšená. Nechal jsem si je teda rezervovat, že se podívám ještě na jiné pro srovnání a dal si čas na rozmyšlenou.

Hamilton Khaki Field Auto
Hamilton Khaki Field Auto

Tak jsem teda ve finále skončil u značky Hamilton, modelu Khaki Field Auto. Když jsem se do Carollinum vrátil, hezky zaplatil a ještě si hodinky prohlížel v ruce, tak jsem si všimnul, že v ciferníku se objevila nějaký chlup nebo co. Asi jak jsem s nima ještě třásl, obracel je a zkoumal… prostě v mojich nových hodinkách byl nějaký bordel. Zjistili jsme, že je vevnitř ciferníku, takže pravděpodobně výrobní vada. Paní prodavačka se mi omluvila, že samozřejmě zajistí model nový a jestli su ochotný nějakou dobu počkat. Co jsem měl dělat, hodinky jsem chtěl 🙂 Asi za 2-3 dny volala, že se pro ně můžu stavit a tentokrát vše proběhlo na jedničku. Dostal jsem zcela nový model, čerstvě přede mnou rozbalený.

Jsou to tyto, ale v jiné barvě („old paper“):

Samozřejmě jsem hledal na internetu před koupí nějaké recenze, názory a narazil na poměrně obstojný článek.

Co dodat? S hodinkama zatím maximální spokojenost, s jednáním prodejce (Carollinum) také. Hodinky jsou na ruce cítit, jejich váha je zkrátka větší a je to dobře. Člověk z nich má pocit mechanické solidnosti. A tikají. Moc krásně tikají. Vteřinová ručička se hýbe plynule, pluje po ciferníku. Na rozdíl od quartzových hodinek, kde vteřinová ručička z jedné polohy do druhé poskakuje. Což mi připomenulo, že jako malý jsem už mechanické hodinky měl. Primky, s modrým gumovým řemínkem. Daly se hodit na zem a díky tomu řemínku zapružily, poskočily a nic se jim nestalo. A taky tikaly. Prostě návrat starých dobrých časů. Ani nevím, kam se vytratila ta touha po mechanickém strojku, po něčem, za čím stojí historie, zručnost a krása malých pohyblivých koleček. Poctivý kožený řemínek s patřičnou tloušťkou. Mám z nich pocit robustnosti a trvání. Prostě momentálně zosobňují moje pojetí času.

Pro vysvětlení principu fungování hodinek doporučuji článek na tomto webu.

Hamilton Khaki Field Auto
Hamilton Khaki Field Auto
Hamilton Khaki Field Auto
specifické zapínání s H sponou

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..