Kurz bezpečné jízdy

Už ani nevím, kde jsem narazil na zmínku o Mogul Safety Cup, ale zahlédl jsem, že jde o kurz bezpečné jízdy a že je zdarma. Tak proč to nezkusit?

Proběhla online registrace na vybraný čas, přišel potvrzovací mail a bylo to vyřízené.

Dnes, 8.3., výlet do Sosnové a pak hezky zpátky do Brna. Na recepci člověk musel potvrdit účast a pak šup do přednáškové místnosti na cca 50 min. teorie. Nevím, jak se jmenoval přednášející, ale byl to vtipný týpek okolo padesátky. Evidentně praxi měl a praktické rady prokládal humorem. Celkové hodnocení pozitivní.

Většinu teorie jsem už někdy slyšel, takže to bylo spíše připomenutí:

 • Při seřizování sedačky nezapomínat na správnou výšku opěrky hlavy. Při nehodě za to budete velmi rádi.
 • Věděli jste, že při nárazu člověk vyletí až 5 cm vzhůru? Kolik cm dělí Vaši hlavu od stropu?
 • Airbagy Vám pomůžou jedině pokud máte zaplý pás. Jinak jsou spíše kontraproduktivní!
 • Všechno se řeší před zatáčkou = brzdění, podřazování apod.
 • Bezpečné rozestupy při jízdě: buď 2 sekundy, nebo 1/2 rychlosti jízdy v metrech (= při 50 km/hod to je 25 metrů)
 • Krizivé brzdění vždy se spojkou. Jinak Vám chcípne motor a přestanou fungovat elektroničtí pomocníci (ABS, stabilizační systém apod).
 • Při nedotáčivém smyku (přední poháněná náprava) ubrat plyn a sešlápnout spojku

Především sešlápnutá spojka pro mě byla celkem novinka. Protože měla být sešláplá prakticky u všeho, což by mě dřív nenapadlo.

Pak následovalo asi 1,5 hodiny praxe. Nácvik se skládal ze tří částí.

 1. Klasický slalom mezi pneumatikama. Člověk se u toho rozehřál, zvyknul si jak auto reaguje… a zahřály se gumy 🙂
 2. Levotočivá zatáčka s kluzkou plochou. Simulace rozježděné sněhové vrsty. Nájezd by měl být v cca 40 km/hod a pak už jen po přímce ven v nedotáčivím smyku. V prvním kole tam jeli všichni nějak pomalu a žádný pořádný smyk jsem neviděl, tak sem tám sám vletěl v cca 45 km/hod a nestačil se divit, protože přední protektory (poletí to koše) absolutně nestíhaly. Samozřejmě jsem točil volantem ve směru zatáčení, což ničemu nepomohlo 🙂
  Na druhý pokus jsem jel trošku pomalej a bylo to o pořádný kus lepší. Nájezd mezi kužely, začat točit volantem, kola se utrhnou, sešlápnout spojku, maličko narovnat volant a v momentě kdy se kola zase chytí zatočit, dojet zbytek zatáčky, pustit spojku a pomalu přidávat. Jak prosté. Pak jsme to zkoušeli ještě s krátkým brzděním přímo v zatáčce. Kola se musí srovnat, jinak jdete hnedka do smyku! Takže nájezd na kluzkou plochu, vyrovnat kola, zmáčkout spojku, prudce brzdit (díky za ABS!), přestat brzdit, zatočit a pořád mít sešláplou spojku… Pak ještě párkát a celkem mě to šlo.
 3. Rovná kluzká plocha a na ní simulace vyhýbání se překážce. Nájezd při prvním pokusu asi 40 km/hod, potom cca 50 km/hod. První kužely označují začátek kluzké plochy a zároveň místo, kde začít brzdit (opět spojka sešláplá!). Další kužely znamenají pustit brzdu a začít točit volantem (s citem!), protože za nima je překážka. Překážku objet a opět auto srovnat „do svého jízdního pruhu“ = projet další branou z kuželů. Na první pokus to bylo celkem fiasko, jsem moc točil volantem a auto bylo skoro neovladatelné. Příští pokus vyšel líp a překážku jsem hezky objel. ABSko tady dost pomáhá, protože můžete brzdit a zároveň točit volantem bez toho, aby mělo auto tendenci dostat se do smyku. Auto je nicméně klidnější a celý manévr líp proveditelný, pokud se brzdí jen s vyrovnanýma kolama před překážkou, pak se přestane brzdit a jen držíte sešláplou spojku a objedete překážku.

Mogul Safety Cup nezklamal. Snad bych se stejně zachoval i v reálné situaci na silnici. Rozhodně je ale fajn si všechno vyzkoušet na bezpečném okruhu! A asi si zaplatím i standardní Kurz bezpečné jízdy (jako absolvent Mogul Safety Cup mám slevu 😉 )

Další poznatky:

 • Fiat Punto 1.2 žere při dálničních rychlostech 130+ km/hod (tachometrových) jako kráva.
 • Kupujte si kvalitní gumy!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..