Neff – TMA

Takže Stolek s citróny dočten. Jak bych to tak slovy vyjádřil… jakože dobré, ale úplně se nenaplnila má očekávání. Z mého pohledu kvalita jednotlivých povídek kolísavá. Některé přímo hltáte a vtáhnou do děje, jinde linka příběhu lehce klopýtá a vleče se. Ale takové to asi bude i s partnerskými vztahy, stářím a blížící se smrtí. Shrnuto a podtrženo se to čte dobře a tato poměrně útlá kniha inspiruje k zamyšlení. Ten „vtip a vhled do duše člověka“ zmiňovaný v recenzích je spíš ironické rýpnutí do těch lidských tužeb. No a po dočtení jsem se vrhnul na dlouho odkládanou knihu od Ondřeje Neffa – Tma.

Ondřej Neff: TMA

TMA, temná a depresivní
TMA, temná a depresivní

Naprosté nekritické nadšení. Splněná očekávání. Tuto knihu mám v povědomí už delší dobu, ale nějak jsem se k ní ještě nedostal. Nepatřím k žádným fanatickým fanouškům sci-fi, ale mám tento žánr rád. Blade Runner, Mad Max, Duna, Matrix, Elysium, Mad Max: Fury Road… všecko jsem viděl a líbilo se mi to. Kéž bych se tak někdy dočkal kvalitního filmového zpracování Tmy! Základní premisa příběhu, hlavní hrdinové a fungování toho podivného světa udrží celou dobu čtení člověka napjatého, dychtícího po dalších stránkách. Po pravdě jsou doufal, že některé věci budou ještě více rozvedené, podrobnější, aby si člověk udělal lepší představu o tom, jak probíhá každodenní život bez elektřiny. Některá časová období jsou příliš zhuštěná. Není to vlastně kritika, vycházím spíše z toho, že mne mrzelo, že knížka nemá ještě víc stránek, že nemůžu pokračovat ve čtení. Vylíčení počátku nové, neobvyklé situace je prostě tak dobré a uvěřitelné, že se ho na dalších stránkách knihy už nedaří zcela překonat.

Nejlepší je, že se příběh odehrává v ČR, převážně v Praze. Vystupují v něm postavy známé z veřejného života, především politické scény. Dává to postapokalyptickému světu nový rozměr. Absence elektřiny převrátí dosavadní řád přírody a rozdělení sil ve světě se změní.

Po přečtení mám chuť nanosit do sklepa zásoby, udělat si zbrojní průkaz a začat trénovat střelbu z luku.

Četl jsem novější verzi knihy, tzv. TMA 2.0, která rozvíjí některé motivy, které byly v původní TMĚ z roku 1998 jen naznačeny nebo předčasně ukončeny. Každopádně toto nejnovější vydání vyšlo pouze pod názvem „TMA“, ale obsahuje text z TMA 2.0. Pokud chcete vědět více, píše o tom na webu sám Neff. O jednotlivých verzích, co „dokurvil“ při psaní první verze a tak. Případně mrkněte na Čtenářský deník… Ondřej Neff v archivu pořadů ČT.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..