R.Stávek: Vinum Iuvenale 2012

R.Stávek: Vinum Iuvenale 2012
R.Stávek: Vinum Iuvenale 2012
V posledním rozvozu od Ondry Kopičky (aka Winepunk) padla nabídka na vína od Autentisty Richarda Stávka, tak jsem neváhal, protože je to jediný Autentista, se kterým jsem ještě neměl tu čest.

Jeho Vinum Iuvenale 2012 dopíjím ještě, když píšu tento příspěvek a s chutí si u toho mlaskám 🙂 Po otevření lahve se na člověka vyvalí opravdu hutná vůně sklepa, něco dřevitosti a závan ovoce. Tmavě rubínová barva. V chuti trochu bylin, vyluhovaného čaje, náznak chlebovitosti a ovocitosti. Inspirativní pití.

Cituji samotného mistra vinaře:

VINUM IUVENALE – červené
Jde o cuvée Svatovavřineckého a Modrého Portugalu z trati Bočky na straně jedné (cca 80%) a hybridních odrůd Baco noir a Isabella na straně druhé. Mladá vína dáváme do láhve ve vhodných ročnících a to ještě dlouho před vánocemi. Toto víno bylo lahvováno ještě dobublávající přímo z jemných kalů po čtrnáctidenním ležení v sudu. Nebylo sířeno. Barva je hluboká s fialkovými odstíny. Ve vůni lze identifikovat ovocitosti i animální složku – zejména je evokována koňská stáj. Chuť je divoká, bujná, průrazná až drzá – jak jen umí mladá vína lahvovaná velmi brzy a bez síry být.

R.Stávek: Vinum Iuvenale 2012
R.Stávek: Vinum Iuvenale 2012

Je to víno, kterého bych rád vypil více v rozmezí pár let. Zajímalo by mě, jak se bude vyvíjet.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..