Spyker-Saab

saab

V důsledku finanční krize se nám ve světě dějí pěkné věci. Ztrátová nizozemská miniautomobilka koupila ztrátovou švédskou automobilku. Nula od nuly pojde?

Švédská firma, která dělala letadla se po II. světové válce vrhla i na výrobu aut. Moderní aerodynamický design, inovativní technika a později důraz na motory přeplňované turbodmychadlem se celkem dobře zapsaly u motoristické veřejnosti. Kdo by neznal „podivný“ design Saabů? Saab ale turbomotor neuvedl jako první, nicméně přispěl k masivnějšímu rozšíření mezi běžnými motoristy, protože použil turbo u běžného rodinného vozu. V roce 1989 se Saab začlenil pod křídla koncernu GM, ale nevedlo se mu dobře a byl nepřetržitě ztrátový. V důsledku finanční krize se GM rozhodlo automobilky zbavit. Vyjednávání o prodeji (nebo uzavření) fabriky se táhlo pár měsíců. GM se pořád nemohlo rozhodnout, co bude finančně výhodnější, jestli fabriku zavřít nebo prodat. O koupi měl zájem švédský výrobce supersportů Koenigseg, americký investor Ira Rennert, arabští šejkové a v neposlední řadě čínská automobilka Geely. Ve finále GM prodalo know-how modelů 9-3 a 9-5 čínskému BAIC (Beijing Automotive Industry Holding).

Ve finále bylo 26.1.2009 oficiálně potvrzeno, že Saab získá nizozemská společnost Spyker Cars NV. Spyker za mnohem větší automobilku zaplatil pouze 74 milionů dollarů cash (52 milionů euro).

Nizozemský klub vlastníků cenných papírů (VEB) se ohledně celého převzetí vyjádřil spíše negativně, protože financování převzetí je značně nejisté a je nepravděpodobné, že Saab dosáhne prodejů stejných jako před krizí už v roce 2012. A se zvýšeným objemem prodejů Spyker počítá ve svém odhadu ziskovosti.

Podle švédských novin Dagens Industri jsou švédští dealeři Saabu připraveni Spykeru pomoci a případně poskytnout 17 milionů euro na další splátku, aby Spyker vyhověl podmínkám GM.

V pondělí 8.2.2010 EU posvětila půjčku 400 milionů euro pro Saab-Spyker. Neznamená to, že Evropská investiční banka půjčku poskytne, ale že EU (Evropské komisi) nevadí, že garantem půjčky bude Švédsko. Švédská vláda tím neporuší žádný ze zákonů EU o státní podpoře. Pokud tedy Saab nebude schopen splácet, pomůže mu s tím švédská vláda.

V úterý 9.2. oznámil Victor Muller z automobilky Spyker, že obdrží půjčku 25 milionů dolarů s dvouletou splatností od společnosti Heerema Holding Company Inc.. Pieter Heerema byl mezi lety 1984 a 1991 zaměstnavatelem Victora Mullera. Samotné poskytnutí půjčky je nicméně vázáno na souhlas Evropské investiční banky, že poskytne Saabu 400 milionů euro.

Produkce Saabu se má soustředit okolo tří modelů: 9-3, 9-4X a 9-5. Saab se bude znova snažit obsadit prémiový segment. Snad se mu to podaří, protože má lehce pošramocenou pověst z posledních let, kdy modely Saab byly jen překapotované Opely s vyšší cenovkou, která nebyla zcela opodstatněná. Představení modelu 9-4X je plánováno na rok 2011 a nová 9-3ka se nám ukáže v roce 2012. 9-5ka bude založena na platformě povedeného Opelu Insignia.

Spyker Aileron
Spyker Aileron

Zajímavě namíchaný koktejl plný nejistoty. Půjčky podmíněné půjčkami. Extravagantní design a technika z Audi u Spykeru. Zašlá sláva a technika Opelu u Saabu. Zásadní dotaz zní – půjdou obě automobilky ke dnu? A proč peníze do Saabu nenaléla přímo švédská vláda a podnik dočasně nezestátnila s následným odprodejem?

Jedna odpověď na “Spyker-Saab”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..