Veletrh práce na Univerzitě Palackého

Veletrh práce se chystá na nadcházející úterý (8. dubna) a měl by přilákat studenty UP, kteří se aktivně zajímají o svou budoucnost = nechtějí být nezaměstnaní.

Zájemci, kteří 8. dubna navštíví prostory Uměleckého centra olomoucké Univerzity Palackého (bývalý jezuitský konvikt), budou podle Rakové moci se zástupci čtrnácti zaměstnavatelů také diskutovat o možnostech stáží. „V řadách vystavovatelů najdeme nejen společností s regionální nebo celostátní působností, ale také nadnárodní korporace. Reprezentují široké spektrum oblastí – od finančnictví po obchodní řetězce,“ doplnila Raková.

Opravdu široké spektrum, jak si můžete povšimnout v katalogu. Problém je, co tím chce Profesně poradenské centrum Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (potažmo univerzita) říci.

Odpovídají profily absolventů UP zvoleným firmám?

Když se podíváme na prezentace jednotlivých společností, které se veletrhu účastní, můžeme mít rozporuplný pocit:
(nejsou zde uvedeny všechny fimy)

Accenture – preferované obory: Lingvistika, Personalistika, Ekonomie, Management, Finance, Informatika
ANAG – Česká filologie se zaměřením na editorskou práci ve sdělovacích prostředcích a aplikovaná ekonomie
AWD – Finance, Ekonomie, Matematika, Marketing, Management, Lingvistika
Deloitte – VŠ vzdělání – zaměření na ekonomii, finance a účetnictví
výhodou
Kika – nejlépe ekonomické zaměření
Kooperativa – Ekonomie, Finance, Informatika, Management, Marketing, Matematika, PR a reklama, Právo
Kühne + Nagel – Studijní obory s jazykovým zaměřením (němčina, ruština, angličtina apod.), Ekonomie, Doprava, Matematika, Finance
MORA AEROSPACE (Honeywell) – Chemie, Fyzika, Ekologie a ochrana prostředí, Informatika
Lidl – Ekonomie, Finance, Marketing, Management, Stavebnictví, Informatika, jiné
Zdeněk Břeň – NEMESIS – Management, Pedagogika, Psychologie
Procter & Gamble – Chemie, Strojírenství, Elektrotechnika
Schneider Logistics Europe – Minimální požadované vzdělání je středoškolské. Práce je vhodná pro absolventy. Studijní obory zaměřené na logistiku, dopravu, ekonomii apod. jsou výhodou.
STOMIX – Chemické obory
TESCO – bez preference
apod.

Podle mého názoru bude na veletrhu spousta firem zbytečně. Na UP jsou následující fakulty: Cyrilometodějská teologická fakulta, Lékařská fakulta, Filozofická fakulta, Přírodovědecká fakulta, Pedagogická fakulta, Fakulta tělesné kultury a Právnická fakulta. Nejvíce studentů má Filozofická fakulta.

Strojírenství, logistiku, účetnictví, management, marketing, dopravu, stavebnictví nikdo na UP neučí. Některé firmy (viz Tesco, Kika, Lidl) nepohrdnou nikým.

Co s tím? Buď se na UP vyučují obory se špatnou uplatnitelností absolventů, a proto jsou na veletrhu firmy, které berou kohokoliv (pro Schneider Logistics Vám stačí střední škola). Nebo není potřeba specifického vysokoškolského vzdělání. Dnes se přeci firmy spíše zaměřují na osobnostní kvality uchazeče než na jeho vzdělání, ne?

5 odpovědí na “Veletrh práce na Univerzitě Palackého”

  1. nemas tak uplne pravdu… na UPOLu se ekonomie uci! na katedre matematicke analyzy je vypsanych nekolik oboru jako matematika v bankovnictvi, aplikace matematiky v ekonomii. navic i na filde jsou vypsane obory ve smyslu jazyk + aplikace v ekonomii (nevim jak se to presne jmenuje).

  2. Tak jest Jablečňáku, že na Přírodě něco je, vím. Holky z toho oboru se mnou chodily svého času brigádničit do eBanky. Do jaké míry je to ale obor zaměřený na praxi neposoudím.

    Na Fildě jsou „dosaď_jazyk pro hospodářskou praxi“. Chodil jsem s ekonoma na 2 předměty. Získají nějaký základní rozhled, ale nic, co by se nedalo dohnat přečtením 2-3 knih o ekonomii.

  3. vetsina oboru se snazi byt zamerena na praxi … pominu-li takove obskurnosti jako je filozofie a podobne. ;-] takze v tom bych problem nevidel. mimochodem, ono je k nauceni ekonomie potreba vic nez 2-3 knizek?

  4. no… tak toto by bylo na daleko rozsahlejsi diskuzi… navic ekonomie neni zrovna nejvhodnejsi ,,veda“ na ktere by se dali tyto dva koncepty rozebirat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..