Vzpomínka ze Sardinie: Torbato Brut Cuvée 161 Terre Bianche, Sella & Mosca

Z loňské cesty na Sardinii jsme si samozřejmě přivezly nějaké ty lahve vína. O co více je to komplikované při letecké přepravě, o to lépe pak doma chutnají. Do kufrů jsme nacpali 9 lahví a na letišti koupili další dvě…

Torbato Brut Cuvée 161 Terre Bianche, Sella & Mosca
Torbato Brut Cuvée 161 Terre Bianche, Sella & Mosca

Sella & Mosca je nejvýznamnější výrobce vína na Sardinii, obhospodařují cca. 650ha vinic. Budiž jim připsáno k dobru, že pěstují mnohé místní odrůdy a třeba odrůda Torbato jim vděčí za svou záchranu, protože se nepěstuje jinde než na pozemcích Sella & Mosca (dle informací z jejich webu).

Samotné víno jsme si nechali na poslední den roku 2015. Neočekávali jsme až tak famózní vinný zážitek, jako spíše milou vzpomínku na nedávnou cestu a ochutnání odrůdy, ke které se člověk zcela běžně nedostane. Narážím trochu na problém, jak víno popsat. Není nikterak těžké, má 11,5% alkoholu. Ve vůni ani chuti nic výrazně nevyčnívá a přitom se pije příjemně. Zpočátku opravdu bohaté perlení bublinek, které mi úplně nesedí. Časem už to samozřejmě není tak divoké. Nenapadá mě žádné přímé srovnání (asi toho mám málo vypito). Je cítit vyzrálost, trochu minerality, v pozadí ovoce a celé podpořeno uhlazenou kyselinkou (6g na litr). Není to nic extra složitého, ale na ochutnání zajímavé.

Torbato Brut Cuvée 161 Terre Bianche, Sella & Mosca
Torbato Brut Cuvée 161 Terre Bianche, Sella & Mosca

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..