Z cesty po Belgii

Díky studiu na Katedře nederlandistiky FF UP jsem se dostal (už po druhé) na studijní cestu do Belgie a Nizozemí.

Belgie (Belgické království) jest malou zemičkou, kterou obývá 10,5 milionu obyvatel (Valoni a Vlámové). Hlavním městem je Brusel. Nejznámějším Belgičanem je Manneken Pis (čůrající chlapeček), ale málokdo ví, že existuje i Jeanneke Pis (čůrající holčička). Čůrající chlapeček má solidní garderóbu čítající víc než 700 kostýmů, do kterých ho sem tam někdo navleče. Při zvláštních příležitostech dokonce močí alkohol (víno nebo pivo).

Celá naše studijní cesta se točila okolo tématu multikulturalismus.

Začínali jsme v Antverpách, kde jsme nocovali v hostelu Op Sinjoorke. Žádný zázrak, všude byla cítit kočičí moč (resp. záchod pro kočky), a je docela daleko od centra. Ale na hostelu se člověk stejně moc nezdrží. Antverpy mají pěkné centrum, velkou nákupní třídu, skvělou čokoládu a ještě lepší piva. Jsou hodně multikulturní (čínská čtvrť, židovská, africká…), uvolněné (relaxed) – na hlavním náměstí leží lidi na zemi a opalují se, čtou si knížky. Celkově je Belgie hodně fajn. Kulturně dost blízko Francii. Všude plno kavárniček, hospůdek, kde můžete u jednoho piva sedět půl dne a nikdo Vás nevyhodí.

Další den byl v plánu výlet do Gentu, který je příjemnější než Antverpy. Víc historický, menší a klidnější (až na ty turisty). Poseděli jsme v hospůdce, kde měli více než 50 piv na výběr. Zásadní rozdíl oproti ČR je, že většina belgických piv jsou klasické lahváče. Točené pivko je v nabídce 1 nebo 2. Zbytek lahvové. Nepřeberné množství. Chutnají fantasticky. Rozhodně se zeptejte na trappist beer (nizozemsky: trappistenbier). V češtině si o tomto druhu piva můžete nastudovat něco tady a tady.

Brusel mě tolik nezaujal. Ani návštěva u Evropské komise.

Příště něco málo z Amsterdamu…

Jedna odpověď na “Z cesty po Belgii”

  1. V Gentu jsem nebyl, ale chystám se tam během Erasmu. Byl jsem v Leuvenu a Bruselu. Leuven je taková Olomouc v Belgii, jen 3x dražší a s poněkud lepší universitou (smile). Ale více o tom v letním semestru 2009 na Katholieke Universitat Leuven…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..