Zápisky z Arménie, 1

Nejdůležitější je vymazat z hlavy všechny pochybné představy o obou zemích. Gruzie není rozbombardovaná země na pokraji bídy. Ano, válka tam byla (viz Wikipedia), nicméně obavy o život rozhodně nejsou na místě.

jeden z pohledů na Jerevan
jeden z pohledů na Jerevan

Jak do Jerevanu, tak do Tbilisi létají z Prahy přímé lety ČSA, takže pohodlněji se na Kavkaz už vážně dostat nejde. My chtěli během cca. 14 dní stihnout jak Arménii, tak Gruzii. Odlétali jsme bez velkých plánů (nicméně s průvodcem Lonely Planet). Jediným pevným bodem byla zamluvená noc v hostelu Yerevan. Celou cestu nás provázelo štěstí a místní neuvěřitelně pohostinní a milí lidi.

Přiletěli jsme v sobotu brzo ráno okolo 4.15. Prošli spoustou kontrol na novém moderním letišti, koupili si vízum za 3.000 AMD (arménských dramů) a nevyspaní a lehce ovínění (Znovín na palubě letadla) jsme se vypotáceli před letiště, že si vezmeme taxi na hostel. Tma, všude plno Arménců… jeden z nich nás odchytil a že jestli nehledáme hostel. Tak mu říkám, že ne, že my hostel máme a potřebujeme jen taxi. Ukázal jsem mu adresu a jméno hostelu a on na to: „To je můj hostel! Na co taxi, já vás tam zavezu!“. Očekávali jsme nějakou levotu (okrade nás a zmlátí jeho gang někde v tmavé uličce, prodají nás na orgány…). Nicméně borec nás vážně zavezl do hostelu, protože jsme měli zaplacenou až sobotu noc, tak jsme doufali, že si aspoň odložíme batohy, nicméně majitel nám opatřil pokoj a nechal nás pár hodin se vyspat. Na revanš jsme si dali panáka slivovice a byli z nás kamarádi. Cena pro dva lidi 11.000 AMD za noc a byl to jeden z nejhezčích hostelů, kde jsme za celou cestu spali. Drobným nedostatkem na našem pokoji pro osm byl malý černoušek Samuel, který tam bydlel s maminkou už nějaký ten pátek, a měl pronikavý protivný hlas. Hostel má výbornou polohu a na Republic Square a do centra je to doslova pár metrů. Asi 100 metrů od hostelu byla prakticky non-stop pekárna, kde se dal koupit chleba, zákusky a místní plněné dobrůtky. V Arménii je v srpnu dost vedro a v městské džungli jsme to pociťovali plnou měrou. Když jsme opouštěli ČR, tak počasí bylo na prd a vedra začali až po našem odletu.

Kousek od hostelu je katedrála Surp Grigor Lusavorich a velká tržnice, kde se dá koupit cokoliv od koberce, nádobí až po mikroskop. Vedro jsme spláchli pivem, které se dá na ulici koupit za zhruba 350-400 AMD. V restauracích a klubech pak za násobky těchto cen. Např. v klubu STOJKA bylo pivo za 1.300 AMD. Fantastický kebab/shoarma se dá pořídit za 600 AMD. Večer jsme právě na doporučení majitele hostelu vyrazili do klubu, který byl opět kousek od hostelu. Dali jsme si lehce předražené piva a trochu zablbli. Seznámili jsme se s dvěma borcema – Nickem a Armanem. Ti byli neuvěřitelně rádi, že vidí turisty a tak nás pozvali na večeři – bbq – khoravadz. Dali jsme nějaké pivka a pokecali o poměrech v Evropě a v Arménii. Z Armana se vyklubala místní televizní hvězda (tady dělá interview s Serjem Tankianem ze System Of A Down). Borci znali ČR, Švejka a českou pornoherečku Silvii Saint.

Surp Grigor Lusavorich
Surp Grigor Lusavorich

V neděli jsme se vydali do místního Vatikánu – Etchmiadzinu. Cesta taxíkem spolu s dalšíma dvěma lidma nás vyšla na 1.000 AMD. Etchmiadzin je náboženským centrem Arménie. Opět bylo šílené vedro, tak jsem relaxovali v okolí kostela a v přilehlém areálu. Téměř všude je nějaká fontánka s pitnou vodou, takže jsme se po vzoru místních často občerstvovali. Od místní rodiny jsme dostali hrozny, které se zrovna světily. Věřící Arménci hrozny před jejich svěcením nejí a my měli to štěstí, že se zrovna tu neděli světilo. V přilehlém komplexu je spousta stromů (a stínu!) a taky nádherné náhrobní kameny – khachkary staré stovky let. Cesta zpátky byla busem, které jsou fakt levné a pomalé. Večer jsme si sedli s lahvinkou arménského vína kousek od Republic Square a popíjeli.

Etchmiadzin
Etchmiadzin

V pondělí jsme se vypravili do Khor Virap. Kláštera u biblické hory Ararat. Hora Ararat, prakticky národní symbol Arménie, bohužel leží za tureckou hranicí. Pohled na klášter s horou v pozadí, ale patří k nezapomenutelným zážitkům. Klášter je nádherný. Po úzkém železném žebříku se dá slézt do kopky, kde byl uvězněn Grigor Lusavorich.

Khor Virap + Ararat
Khor Virap + Ararat
Khor Virap
Khor Virap

Zpátky do Jerevanu jsme jeli marshrutkou stopnutou na hlavní cestě. Marshrutky jsou kapitola sama pro sebe, k tomu se ještě dostanu. Protože nám zbývalo ještě zhruba půl dne, tak jsme se vypravili k jezeru Sevan. V marshrutce na autobusáku v severní části města jsme narazili na Čecha se dvěma synama, kteří jeli taky na Sevan. Od něj jsme si vyslechli historky o cestování po Gruzii, která je prý ještě hezčí a lidi ještě přátelštější, což se nám skoro ani nechtělo věřit. Cesta na Sevan byla relativně daleká a vyšla na 1.500 AMD/os. jestli si dobře vzpomínám. Pláže, lesíky okolo jezera byly úplně plné místních, kteří se přijeli koupat a grilovat. Samotné jezero bylo hezky čisté, ale poměrně studené (leží ve výšce 1900 mnm). Takže jsme se okoupali a poflakovali po pláži. Zaslechli jsme nějakou místní muziku, tak jsme se šli podívat, co se děje a viděli jsme hostinu pro asi 20 lidí, kde hráli nějací muzikanti. Tak jsme z povzdálí pozorovali a poslouchali až si nás všimli u stolu a hnedka přizvali. Na stole hned přistálo maso, oghi („vodka“) a víno. Naší velmi chabou ruštinou a jejich extrémně chabou angličtinou jsme vedli nějakou konverzaci a dostali pozvání jet s nima do Etchmiadzinu autobusem, který měli pronajatý. Zdvořile jsme odmítli a vydali se ještě na prohlídku kláštera Sevanavank. Klášter je na kopci na poloostrově a je z něj nádherný výhled. Už byl podvečer, slunce zapadalo, tak jsme se nechali unést a jen si vychutnávali atmosféru. Což vyústilo v zjištění, že už nám ujeli všechny marshrutky. Nakonec jsme jeli taxíkem za 7.500 AMD. V Jerevanu jsme po návratu potkali tři místní slečny, ale o tom až příště.

Sevanavank
Sevanavank
Bus do Jerevanu
Bus do Jerevanu

3 odpovědi na “Zápisky z Arménie, 1”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..