Zápisky z Gruzie, 4

Zamáčkli jsme slzu, opustili oázu klidu Tusheti a vypravili se do hlavního města regionu Kachetie, Telavi. Hlavním lákadlem pro nás bylo víno, protože se jedná o vinařskou oblast. Gruzínská vína u nás příliš známá nejsou, ale celosvětově mají dobré jméno. Gruzie je kolébkou vína! Po ubytování (opět pomohl průvodce Lonely Plannet) nám byl doporučen výlet za vínem do města Kvareli, tak jsme neváhali a vyrazili. Podařilo se nám najít jedno vinařství. Turistika se v tomto regionu teprve rozvíjí a je to dost poznat. Ve městě bylo nové turistické informační centrum, kde nám dali nějaké mapky okolí a trochu poradili, ale bylo vidět, že na to ještě nejsou zvyklí. Navíc zrovna probíhalo školení personálu. Do budoucna budou schopni lépe poradit kam za vínem. Doufali jsme, že narazíme na sklípky, tak jak je známe u nás, ale nezadařilo se. Na turisty jsou připraveny jen větší vinařství, jak se zdá.
Nám se podařilo zakotvit v jednom z nich. Turisty vítala mladá slečna, co měla čerstvě po výšce. Uměla dobře anglicky a měla vystudovanou japonštinu. Pověděla nám něco z historie, o zpracování, kam vyváží, provedla areálem a v závěru jsme dostali 3 vzorky na ochutnání. Bohužel se nedalo zakoupit žádné „koštovací menu“, tak jsme dál byli odkázáni na lahve. Množství cen z různých mezinárodních soutěží nicméně naznačovalo, že kvalita bude vysoká.

vinařství, Kvareli
vinařství, Kvareli

Ve vnitřním areálu vinařství byla malá zahradní restaurace, kam jsme se vydali zahnat hlad. S angličtinou na tom byla obsluha stejně bídně, jak my s ruštinou (gruzínštinou), takže nás zavedli do kuchyně a my ukázali na všecko, co jsme chtěli. Naporoučeli jsme si toho tolik, že jsme to ani nebyli schopni dojest. Otevřeli jsme lahvinku výborného červeného a cpali se místníma specialitama.

gruzínské červené víno
gruzínské červené víno
Honza a hostina
Honza a hostina

S nakoupenýma zásobama (víno a chacha) jsme se vydali zjišťovat, jak se dostaneme zpátky do Telavi. S autobusem to nevypadalo už úplně růžově, tak jsme stopovali. A k tomu si otevřeli samozřejmě další lahvinku. Brzo nám zastavil jeden řidič v prastaré Fiestě. Sice jsme si nerozuměli ani slovo, ale povykládali jsme, popil s náma vína (za jízdy) a zval nás aj k sobě domů, nás ale bohužel tlačil čas. Vysadil nás o pár kilometrů dál a tam už jsme měli štěstí na borce ve starém UAZu, který jel až na kraj Telavi. Cesta byla ale krutě nepohodlná, protože měl jen sedadlo spolujezdce, před kterým byl jeho velký lovecký pes (tam se nacpal Honza), a já si sednul na korbu na nějakou pochybně vypadající obří nádrž na plyn. Bylo to trošku utrpení, ale výhled super, v krvi kolovalo místní víno, teplý podvečer… značka ideál. Po příjezdu na ubytování nás čekalo další překvapení. Kromě toho, že ubytování bylo docela luxusní a za fajnou cenu, na nás po příchodu z protějšího pokoje vystrčily hlavu dvě izraelské slečny.

krásky z Izraele
slečny z Izraele, znavený Honza

Holky měly po vojně a vydali se podívat do světa. Popili jsme zase nějaké víno (jen my, ony nepily), snažili se nás naučit místní deskovou hru bez velkých úspěchů. Příjemně strávený večer.

Ráno šup na marshrutku a přes Tbilisi, kde jsme se už nechtěli moc zdržovat, přímo do Jerevanu. Cesta byla pekelná, obzvlášť s lehkou ranní kocovinou, ale takový je život. Cestou se pak krutě rozpršelo a na Honzu tekla skrz ventilaci ve stropě marshrutky voda 🙂 V Jerevanu jsme zamířili do našeho oblíbeného hostelu a pak na jídlo do Caucasus Tavern.

večeře, Jerevan
večeře, Jerevan

V Jerevanu se výborně potuluje po venku za teplých letních večerů. Opravdu dokonalý relax. Druhý den ráno jsme vyrazili na nákup dárků na místní tržiště, najedli se a už se vnitřně loučili s Jerevanem. Večer jsme nechali batohy v hostelu a vzhledem k tomu, že jsme odlétali někdy ve 2 ráno, tak jsme vyrazili na diskotéku a pít 🙂 Pozdě v noci na taxi, na letišti jsme oba usnuli a do letadla nastupovali až jako poslední (a lehce podroušeni).

Úžasná dovolená, skvělí lidé, báječně strávený čas.

tržiště, Jerevan
tržiště, Jerevan
já + jezero Sevan
já + jezero Sevan
Tusheti, Gruzie
Tusheti, Gruzie
vzhůro do podzemní kobky, Khor Virap
vzhůro do podzemní kobky, Khor Virap
moc mi to nesedělo
moc mi to nesedělo
hostina v Gruzii
hostina v Gruzii
klášter David Gareja
klášter David Gareja
vodní dýmka na hostelu
vodní dýmka na hostelu
poslední koňak
poslední koňak
tržiště, Jerevan
tržiště, Jerevan

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..